Güvercin forum 2009

Güverin forum 2009,miski,arap,ayna kuyruk,baska,miro,sabuni,mavi,beyaz,bango,pigeon
 
AnaSayfa  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
http://koxpcu.yetkinforum.com/f175-game-of-war-fire-age

Paylaş | 
 

 İlkyardım ve İlk Müdahale

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
admin
Arapcı
avatar

Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı : 1328

Mesaj Puan : 21030
Rep Puanı : 17
Kayıt tarihi : 05/10/09 Yaş : 35

Nerden : ist
Lakap : Arapcı

MesajKonu: İlkyardım ve İlk Müdahale   Paz Ekim 18, 2009 9:28 pm

Bilinçli bir hayvan sahibinin ilk müdahaleyi yapabilmesi için, bazı ilaç ve malzemelere gereksinimi vardır. Bunlar için evde uygun bir ecza dolabı oluşturulmalı, ancak bu ilaçlar insan ilaçlarıyla bir arada tutulmamalıdır. Malzemelerin temiz ve ambalajları yırtılmadan saklanması ve son kullanma tarihi geçen ilaç ve malzemelerin imha edilmesi gerekmektedir.

Hayvan sahiplerinin her türlü tehlikeli duruma hazır olmaları gerekir. İlkyardım konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan hayvan sahipleri, acil durumlarda veteriner hekimi aramak ve beklemekle yetinirler. Oysa hastane öncesi yapılacak bilinçli müdahale hayvanın hayatını kurtaracağı gibi, daha kısa zamanda iyileşmesini sağlayacak ve hastanede kalış süresini kısaltacaktır.

İlkyardım için veteriner hekimi hayvan sahiplerine aşağıdaki malzemeleri bulundurmalarını önermektedir :

*

Steril gazlı bez ( 30 * 80 cm ebadında, en az 5 adet)
*

Sargı bezi (5 * 10 ve 10 * 10 cm ölçülerinde)
*

Amerikan bezi (2-3 metre)
*

Flaster (5 * 10 cm ölçülerinde)
*

Çengelli iğne (10 adet)
*

Enjektör (5-10-20 ml 'lik, plastik ve steril)
*

Pamuk
*

Makas
*

Termometre
*

Buz kalıbı
*

Batticon
*

Alkol
*

Antihistaminik ilaçlar
*

Ağrı kesici ilaçlar
*

Gaz giderici ilaçlar
*

Hayvan hastaneleri ve veteriner hekimlerin telefon numaraları
*

Varsa, hayvan sahiplerine yönelik hazırlanmış el kitabı.

Akut yaralanmalarda ilk bir saat içinde yapılacak işlemler hastanın durumunun hızla düzelmesi bakımından büyük önem taşır. Bu zaman dilimi ALTIN SAAT (golden hour) olarak bilinir.

*

İlkyardımda yapılacak ilk işlemler ; KORUMA, BİLGİLENDİRME ve KURTARMA olmak üzere 3 grupta incelenir :

Koruma : Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesini kapsar. En önemli işlem olay yerinde oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Bilgilendirme : Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde veteriner kuruluşlarına bildirilmelidir.

Kurtarma : Olay yerinde hasta / yaralı hayvanlara müdahale, hızlı ve sakin bir şekilde yapılmalıdır.

Bilinçli bir ilkyardım için aşağıdaki kriterlere göre hareket edilmelidir :

İlkyardımda bulunacak kişi sakin olmalı ve kontrolü kendi eline almalıdır. Veteriner hekimiyle telefon bağlantısı kurmuşsa, hekimin vereceği talimatlar doğrultusunda müdahalesini gerçekleştirmelidir.

Durumu hızla değerlendirip, yapacağı müdahaleyi belirlemelidir.

Yardımda bulunacaklar dışında çevreye biriken kalabalığı dağıtmalı, sükuneti sağlamalıdır.

Gerekli müdahaleden sonra, hastanın uygun koşullarda veteriner kliniğine ulaşmasını sağlamalı ya da veteriner hekimin gelmesini beklemelidir.

İlkyardımda, öncelikle solunumun kontrolü önemlidir. Solunum yollarının açık tutulması hayati önem taşır. Daha sonra, dolaşımın yeterli olup olmadığı saptanır. Acil hastalarda A (Airway : Hava yolu), B (Breathing : Solunum), C (Circulation : Dolaşım), D (Drug : İlaçlar) sırası ile yapılmalıdır.

A : Hava yolu:

Üst hava yollarının tıkanmasının en önemli nedeni dilin geri kaçmasıdır. Kurtarıcı bir eli ile hayvanın alt çenesinden, diğer eliyle de enseden tutarak başı geriye doğru çekmesi gerekir. Daha sonra da dilini dışarı ve aşağı doğru çekmeli, hava yolunu açmalıdır. Ayrıca, bu bölgedeki salya, kan, kusmuk artıkları ve yabancı cisimler temizlenmelidir. Bu temizleme işlemi, parmağa sarılan gazlı bezle yapılabilir. Bu sırada, hayvanın yan ya da yarı yüzüstü pozisyonda yatırılması yerçekimi ile sıvıların dışarı akmasını sağlar.

B : Solunum:

Hayvanın göğüs bölgesine bakılarak solunum hakkında bilgi edinilebilir ;

*

Solunum yüzeysel mi, derin mi,
*

Hayvan solunum sırasında zorlanıyor mu,
*

Solunum sayısı dakikada kaçtır, bu soruların cevapları veteriner hekimi yönlendirici olacaktır.

Dişeti ve dudak iç tarafına bakılarak mukozal membranlar kontrol edilir, mavi bir renk yetersiz solunumun belirtisidir. Düzensiz solunum, merkezi sinir sistemi ve sinirsel bozuklukların belirtisidir.

Hava yolları temizlendikten sonra, hayvan burnundan nefes alamıyorsa, nefes alıp verme işlemi ağızdan başlar. Hayvanın baş ve boynu uzatılmalı, dil dışarı çekilerek ön dişler arasında tutulmalıdır. Kedi ve köpeklerde ağız ve burun delikleri temizlendikten sonra, hayvanın ağzı kapatılarak burundan iki üç kez üflenir ve havanın aşağı doğru gitmesi sağlanır. Göğüste her hava alışı ile kabarmanın olması işlemin başarılı olduğunu gösterir. Bu işlem hayvan kendiliğinden ve yeterince nefes alana kadar üç ila beş dakika arayla tekrarlanır. Sıcak havada solunum yüzlek ve hızlı olacağı için, solunum güçlüğü olan hayvanın hastane öncesi serin bir yerde tutulması önemlidir.

C : Dolaşım:

İlkyardımı yapan kişi bir parmakla dişetine baskı uygulayıp, baskıyı kaldırdıktan sonra kapillar dolum zamanını (saniye olarak) ve mukozal membranlardaki renk değişikliğini kontrol etmelidir. Hayvanın vücudunda herhangi bir yerde kanama olup olmadığı kontrol edilmelidir. Vücut ısısı kontrol edilmelidir.

Travmaya uğramış hayvanlarda taşıma pozisyonları :

Kafa ve beyin travması : Vücudun üst kısmı yükseltilir ve baş orta hatta tutulur. Bu işlemin amacı, kafa içi basıncın düşürülmesidir.

Göğüs travması : Vücudun üst kısmı yükseltilir ve hayvan yaralanmanın olduğu tarafa yatırılır, böylece yaralanmış akciğer alanları daha iyi havalanır.

Vertebra travması : Hayvan sert bir zemin üzerine düz olarak yatırılır.

Karın travması : Hayvan sırt üstü pozisyonda yatırılır. Karın duvarının gerginliğinin giderilmesi için dizler karına doğru itilir ve başın altına rulo haline getirilmiş battaniye ya da yastık konularak baş yüksekte tutulur.

Ekstremite kırıkları : Kırık bacak sargıya alınmalı ve dinlenme pozisyonuna getirilmelidir. Kırık ekstremite kontrolsüz olarak tutulup çekilmemelidir.*

Hayvanın ani tepkilerine karşı ilkyardımcı dikkatli olmalı, kendi sağlığını tehlikeye atmamalıdır,
*

Taşıma sırasında hayvana doğru pozisyon verilmelidir,
*

Hayvanın baş ve boynu her zaman düz tutulmalı, homojen ve düzgün bir şekilde hareket ettirilmelidir,
*

Yön değiştirirken ani dönme ve bükülmelerden kaçınılmalıdır,
*

Hayvan mümkün olduğunca az hareket ettirilmelidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://guvercin-forum2009.yetkinforum.com
 
İlkyardım ve İlk Müdahale
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güvercin forum 2009 :: :::::::::::::::::Köpek Cinsleri:::::::::::: :: Köpek Bakım Ve Sağlık-
Buraya geçin: