Güvercin forum 2009
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Güvercin forum 2009

Güverin forum 2009,miski,arap,ayna kuyruk,baska,miro,sabuni,mavi,beyaz,bango,pigeon
 
AnaSayfa  AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
http://koxpcu.yetkinforum.com/f175-game-of-war-fire-age

 

 PARİZYEN TROMPETER

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
admin
Arapcı
admin

Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı : 1328

Mesaj Puan : 25350
Rep Puanı : 17
Kayıt tarihi : 05/10/09 Yaş : 37

Nerden : ist
Lakap : Arapcı

PARİZYEN TROMPETER Empty
MesajKonu: PARİZYEN TROMPETER   PARİZYEN TROMPETER EmptyÇarş. Ekim 21, 2009 1:12 pm

PARİZYEN TROMPETER 14j91co
PARİZYEN TROMPETER

1-Frise Parisien'in büyüklüğü en az 19 cm olmalıdır.Yukarıya doğru bir sınır konulmamıştır.İtalya ve Güney Amerika'daki bazı kuşların büyüklüğü zaman zaman 24 cm.yi bulmuştur.Asil bir yapıda olmalı,bunun yanı sıra modeli ve tüyleride değerlendirilmektedir.Bu özelliklere sahip olanlara 10 puan verilmektedir.

2-Tüyler uzun yumuşak,narin yapıda tek tek gelişmiş,geniş ve aralıksız görülmelidir.İntensiv (A) kuşların tüyleri daha incedir.Bu yüzden bunların modeli B kuşlarınki gibi dolgun değildir.Fakat tüyleri gergin ve renkleri daha parlaktır.Bütün renkler geçerli olup,sadece kırmızı renkli(FAKTÖRLÜ)ler gecerli değildir.Tüyleri için 10 puan verilmektedir.

3-Frise Parisien'in duruşu dik olmalı, bu esnada bacakları neredeyse düzdür.Kuş ağırlığı nedeni ile çoğu zaman hafif büksede hata olarak değerlendirilmez.Sadece kuşun karnı tüneğe yaslanırsa veya vücut çok düz tutulmaktaysa hatalı sayılmaktadır.Kafadan kuyruğa kadar üst taraf düz bir cizgi oluşturmalıdır.Dik ve muntazam bir duruş için 10 puan verilmektedir.

4-Mantosu (Manteau)sırtın modelidir.Uzun ve düz bir tüy ayrımı modeli ikiye ayırmaktadır.Tüyler uzun ve dolgun olarak omuzları örtmektedir.Bazı kuşların tüylerin sırt üzerindeki ayırımından itibaren büyümemektedir.Onların tüyleri çok orta bir yerinden uzamakta ve böylece her tarafa her yere dağılmakta,aynı papatya çiçeğinin açması gibi,çiçek yapraklarının açması şeklinde her yana dağılmaktadır.Bu modele buket(bouguet) veya roset(rosace) denilmekte olup,tüy ayırımında daha değerli görülerek,yüksek puan verilmektedir.Manto puanı 10 üzerinden değerlendirilir.

5-Göğüs modeli(japot)Fransız'cada gömlek kıvırcığı anlamına gelmektedir.Bu model asiller sınıfına dahil rokoko insanlarının gömlekleri gibi öne doğru kıvrılmalıdır.Göğüs tüyleri iki yandan gelerek ortada sepet şeklinde birleşmelidir.Eşit ve simetrik olarak göğsü ve karnı kapatmalıdır.Değeri 10 puandır.

6-Destek tüyleri veya yan modeli(flonguartes)aynı zamanda yüzgeçler(nageoires)yan taraftan dolgun bir şekilde yukarıya doğru uzanmaktadır.Bunların her iki taraftada simetrik bir biçimde olması gerekmektedir.Yan model çok önemli olup değeri 15 puandır.


7-Kafası çok küçük olmamalı,geniş ve yuvarlak olmalı.Modelleri çeşitli olup, var olması şarttır.

CALOTTE:En güzel kafa başlığı modelidir.Kafanın yan arka tarafından tüyler arka kafayla birleşmektedir.

CASGUE:Bu modelin adı şapkadır.Tüyler kafanın yan tarafından yukarıya doğru uzayıp,yay gibi öbür tarafa düşmektedir.

FAVORİTE:Burada tüyler iki yanaktan uzun ve dolgun olarak uzamaktadır.
Kafa ve modeli 7 puanla değerlendilir.

8-Boyun modeline (bavatte)denilmekte çoğu zaman bunlar normal uzunlukta dalgalı tüylerdir.Bu tüylerin en güzel şekli,yan taraftan yakaya veya boyun kıvırcıklarına(calorette)doğru uzayanıdır.Boyun tüyleri yan tarafa ve yukarıya doğru uzanmaktadır.Kafadan vücut modeline geciş olarak mükemmeldir.Boyun modeli için sadece 3 puan verilmektedir.

9-Horoz tüyler olarak adlandırı.....(olive tüyler)tüyler yan taraftan ,kuyruk tüylerinin üstünden aşağı doğru sarkmaktadır.Bu tüylerin geniş ve uzun olması gerekmektedir.Puan değeri 5 dir.

10-Kanatlar uzun kapalı ve vücuda yapışık olarak tutulmalıdır.Bu durumda 5 puan verilmektedir.

11-Bacaklar uzun ve kuvvetlidir.Baldırların iyi tüylenmiş olması gereklidir.Ayaklar kuvvetli ve tüneği iyi sarmalıdır.Tırnaklar genelde düzensiz,helozonik olarak büyümektedir.Bacaklar,ayaklar,tırnaklar 5 puan kazandırmaktadır.

12-Uzun kapalı ve çatallanmamış bir kuyruk 5 puan getirmektedir.

13-Genel değerlendirmede kondisyona,asilliğe ve temizliğine bakılmaktadır.Kafesinde bakımlı olması şarttır.Genel değerlendirme puanı 5 dir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://guvercin-forum2009.yetkinforum.com
 
PARİZYEN TROMPETER
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güvercin forum 2009 :: :::::::::Muhabbet Ve Kanarya::::::::: :: Muhabbet Ve Kanarya Cinsleri-
Buraya geçin: