Güvercin forum 2009
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Güvercin forum 2009

Güverin forum 2009,miski,arap,ayna kuyruk,baska,miro,sabuni,mavi,beyaz,bango,pigeon

AnaSayfa  AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
http://koxpcu.yetkinforum.com/f175-game-of-war-fire-age

kış yavruları

YazarMesaj
miskici
Güvercin Forum 2009 -- > Vip Uye

Güvercin Forum 2009 -- > Vip Uye
miskici

Mesaj Puan : 28480
Rep Puanı : 1

Lakap : yakamoz
kış yavruları Empty
MesajKonu: kış yavruları   kış yavruları EmptyÇarş. Ekim 14, 2009 11:07 am

Selamlar aslında kümesin durumuna ve bulunduğu coğrafyaya ve beslediğiniz ırka göre sorunuzu değerlendirmek gerekir.Benim kümesim İstanbul'da ve damızlık kümesim 3 tarafı kapalı bir balkon önü ise tel.Yani hava sıcaklığı dışarıda kaç derece ise kümes içersindede o derecede.Kışın bu nedenle bazen sulukların donduğu oluyor.Sabahtan saat 11 kadar güneş alıyor.Kuşlarımı eylül ayında eşlerinden ayırırım ve şubat ayında eşe atarım.Şubat ile ağustos arasında yavru alırım senede ortalama 100 adet yavruya marka takarım hiç sorun yaşamadım sağlık olarakta fark görmedim.Şahsi fikrim baharda alınan yavru çevre sıcaklığı nedeniyle (hava ne soğuk nede çok sıcak) daha şanslı oluyor.Çünkü kışın alınıpta ilk uçumunda kaçan ve 8-10 gün kötü hava koşullarında dışarıda kalıp eve dönen yavrular daha sonra yarışlarda randıman vermiyor.Sanırım yavru iken bu kuşların dışarıda kalmaları ciğerlerinde kümes üstü uçumunda belli olmıyan ama uzun yarışlarda etkili olan hasarlara neden oluyor.Anlıyacağınız kışın kaçıpta 8-10 gün sonra eve dönen yavruya akılllı ve dirençli olduğu için sevinmekmi gerekir yoksa kendini bitirdiği için üzülmekmi gerekir karar veremiyorum.

Saygılar
Rahmi Bozkır

kış yavruları
1 sayfadaki 1 sayfası