Güvercin forum 2009
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Güvercin forum 2009

Güverin forum 2009,miski,arap,ayna kuyruk,baska,miro,sabuni,mavi,beyaz,bango,pigeon
 
AnaSayfa  AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
http://koxpcu.yetkinforum.com/f175-game-of-war-fire-age

 

 Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
admin
Arapcı
admin

Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı : 1328

Mesaj Puan : 24805
Rep Puanı : 17
Kayıt tarihi : 05/10/09 Yaş : 37

Nerden : ist
Lakap : Arapcı

Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur Empty
MesajKonu: Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur   Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur EmptyÇarş. Ekim 21, 2009 12:08 pm

Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur?

Tuzlu su akvaryumları tatlı sudan daha ince ve hassas bir denge üzerine kuruludur. pH farkından dolayı azotlu veya azot içermeyen bileşiklerin canlılar üzerindeki etkileri tatlı suya göre çok daha fazladır. Örnek olarak tatlı suda bir canlının ****bolizması yüksek nitrat değerlerinde çöküş yaşamazken (yüksekten kasıt 50-60 ppm üstüdür) tuzlu suda bu tolerans değeri çok daha aşağılardadır. Hatta sıfıra yakın olması tavsiye edilir.
pH farkının yanı sıra sudaki tuz yoğunluğundan dolayı ortamda çözünmüş halde bulunan oksijen, ortamda ve canlının dolaşım sisteminde (gerek açık gerek kapalı doşalım) bir denge içindedir. Canlıların sudaki adaptasyonlarından ötürü bu denge sarsılmaya çok müsait ve sallantılara karşı çok hassas bir yapı içerisindedir. Bu yüzden tuzlu suya tatlı su mantığı ile bakmak son derece yanlış olur.
İlk adımda yeterince bilgi edinip yapılacak sistem incelenmeli ve maliyet hesabı yapılmalıdır. Çünkü yanlış hesap sonucu bu işten vazgeçmek zorunda kalan onlarca kişi vardır. Unutulmamalıdır ki canlıların hayatını tehlikeye atmamak için yarım yamalak yapılmasındansa bir sistemin kendinize zaman tanıyım ilerde kurmak üzere o sistemi şu anda hiç kurmamak daha faydalı olacaktır.
Ekipmanlar marka model ve performans olarak masaya yatırıldıktan sonra bütçe hesaplanır. Bütçemiz el vermiyorsa ya ileri bir zaman atılır, ya da sistemin kalitesini çok düşürmektense sistemi komple küçültme yoluna gidilebilir.

Genel anlamda sıfırdan tuzlu su akvaryumu kurulurken gereken ekipmanlar:
Akvaryum
Dolap
İdeal bir sistem ve kullanım kolaylığı için bir sump*
Hacme uygun yani orta düzey performanslı bir ps için üstünde yazan kapasite değerinin yarısı.
Sisteme ve beslenecek canlılara uygun aydınlatma
İsteğe göre biolojik malzeme ve sump şekline göre konuşlandırılacağı mekan (kule, bölme vs)
Dibe serilecek tercihen tortu tutmayacak bir dip malzemesi
İyi gözenekli kaliteli işlenmiş canlı kaya
Deniz akvaryumları için üretilmiş tuz.
Sumpın şekline göre ana akvaryuma dönüşte kullanılacak bir geri dönüş motoru.
İçte akıntı sağlamak amacıyla kullanılacak sirkülasyon motorları.

Sump*: Suyun filtre edilmesinde kullanılan ekipmanın konuşlandırılması için kullanılan, gerek akvaryum dolabının altına gerek akvaryumun arkasına konan ek bir tank gerekse akvaryumun içine kurulan ek bir bölme olmak koşulu ile vazife gören ekipman.

Birkaç sump örneği
Şaşırtmaların kullanıldığı tip bir sump. Bölme şeklinde. Malzemeler bölmelere konuluyor ve su yükseklik farkı ile tüm bölmelerden geçip son bölmedeki sirkülasyon motoru ile akvaryuma geri basılıyor.


Kule tipi içeren bir sump. Burda sump içi boş bir akvaryumdan ibaret. Elyaf, biolojik malzeme vs. gibi şeyleri içine koymak için kule eklentisi yapılmış.

Genelde ana masraf gerektiren ekipmanlar bunlardır. Bunların dışında poster, aydınlatma için zamanlayıcı, kepçe, yem vs gibi ekipmanlar da bulunmaktadır.

Sump eğer dolabın içinde ise suyu üst akvaryumdan buraya nakletmek için taşırma adı verilen bir sistem kullanılır. Bu suyun üst akvaryumdan bir boru, delik vs. yardımı ile alt akvaryuma (sumpa) taşması prensibidir. Bu işlem için profesyonel bir kişi tarafından camınız delinebilir yada delme işlemine gerek kalmadan taşırma kutusu (overflowbox) yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sumpın hacminin belirlenmesi:
Dediğim gibi sump içinde filtrasyon malzemelerinin bulunduğu bir ekipmandır. Bu ekipmanın boyutları genelde içine konulacak malzemeye göre belirlenir. İçine konucak malzemeler ise akvaryum hacmi ve ihtiyaçlara göre seçilirler. Temel ekipman PS ve geridönüş motorudur. Motor mutlak olmak koşulu ile birlikte PS de bu işin can damarı görevindedir. İsteğe göre denitrattör, refugium, Kalsiyum reaktörü gibi ekipmanlarda eklenebilir. Eklenecek ekipmanlar ve sumpın yeride göz önünde bulundurulduktan sonra sump ölçüleri belirlenir. Sumpın büyük olmasının faydaları vardır. Hem eklenecek ekipmanlara müdahale kolaylığı ve eklenecek ekipman çeşitliliği artabilir, hem de toplam su hacmi arttırılmış olur. Eğer sump geniş olursa suyun buharlaşması durumunda bu sumptaki su seviyesine daha az yansıyacaktır.

Taşırma aparatları:
Akvaryumumuz hazır. Dolapta hazır. Hacim büyük olduğu için büyük çoğunlukla (%95 kadar) sump dolabın içine konuşlandırılır. Şimdi ise sırada suyu bu dolabın içindeki sumpa ulaştırmaya geldi. Bu sistemin temel mantığı sumptaki suyun bir motor yardımız ile üstteki akvaryumu basılması. Akvaryumun suyundaki seviye farkından dolayı akvaryumdaki bir delik veya overflowbox adı verilen aparatlarla burdan yükselen suyun taşarak sumpa inmesi ve burda filtre edilip tekrar yukarı basılmasıdır.Akvaryuma delinecek bu delik genelde surfaceskimming yani yüzeyden temizlenme olayı için bir 90 derece bir pvc dirsek ile birleştirilir. Bu dirseğin ucu yukarıbakacak şekilde ayarlanır ve su bu seviyei geçince borudan içeri doğru akar. Bu boruya bağlanacak aparatlarla su sumpa iner.

Bazı ince noktalar vardır. Bunlar ise bu dirsekten aşağı taşmadan belli bir miktar yükselir. Dolayısı ise motor durdurulduğunda akvaryumdaki -şişme veya kabarma- diye tabir edebileceğimiz dirseğin üstünde kalan bir miktar su sumpa geri inecektir. Sump dizayn edilirken bu su miktarı göz önünde bulundurulmalı ve sump ona göre dizayn edilmelidir. Bu kabarma delik ufak veya motor çok güçlü olduğunda çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Bu önceden hesaplanıp delik büyültülebilir, overflow box eklenebilir, yada ekstra bir delik açılabilir.

"ALINTIDIR"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://guvercin-forum2009.yetkinforum.com
 
Tuzlu su akvaryumu nasıl kurulur
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güvercin forum 2009 :: :::::::::::::Akvaryum Balıkları::::::::::: :: Akvaryum Balık Malzemeleri /Yavru / Bakım-
Buraya geçin: