Güvercin forum 2009
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Güvercin forum 2009

Güverin forum 2009,miski,arap,ayna kuyruk,baska,miro,sabuni,mavi,beyaz,bango,pigeon
 
AnaSayfa  AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
http://koxpcu.yetkinforum.com/f175-game-of-war-fire-age

 

 TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
miskici
Güvercin Forum 2009 -- > Vip Uye

Güvercin Forum 2009 -- > Vip Uye
miskici


Cinsiyet : Erkek

Mesaj Sayısı : 499

Mesaj Puan : 27755
Rep Puanı : 1
Kayıt tarihi : 06/10/09 Yaş : 40

Nerden : istanbul
Lakap : yakamoz
TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ Empty
MesajKonu: TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ   TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ EmptyPerş. Ekim 15, 2009 12:40 pm

TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ
Eski Asya kökenli Türk toplulukları arasında güvercine ilişkin yaygın bir kültür olduğu görülmektedir. Sınırlı ve belli alanlardaki kelimeleri içine alan Göktürk yazıtlarında güvercin kelimesi bulunmamaktadır. Ancak Orta Asya Türk topluluklarından Uygurlara ait en eski yazılı metinlerde güvercin anlamında ‘kökürçkün’ ve ‘köğürçün’ gibi kelimelerin kullanıldığını görüyoruz. Birbirinden uzak değişik Türk toplulukları lehçelerinde bile bu kelimelerin ortak bir sözcük olarak varolması güvercin kültürünün o dönemde yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bazı yazılı metinlerden güvercinlerin toplumsal olarak değer verilen ve oldukça kıymetli bir varlık olduğu anlaşılmaktadır. Asya’daki Türk kavimleri o dönemde yarı göçebe bir tarza sahip olmakla birlikte belli bir güvercin kültürü geliştirmişlerdir. Ancak bazı kuzey Türk topluluklarında bu kültüre ilişkin hiçbir iz bulunmaması daha çok iklimsel koşullarla açıklanmaktadır.
O dönemde Çin’de güvercin yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bilinmektedir. Özellikle haberleşme sistemini M.Ö 300?lü yıllarda bütün ülkede güvercinlerle sağlamayı başaran bir ülkede güvercin yetiştiriciliğinin çok eskilere dayandığını tahmin etmek zor değildir. Bugün bile Doğu Türkistan’da konuş(Edit By_Mevzuforum :yasak kelime belirlendi Lütfen Kuralları Okuyunuz) bazı Türk lehçelerinde Pekin güvercini anlamına gelen ‘bedzin kepte’ teriminin olması ve Pekin güvercinlerinin Türkler tarafından da yetiştirildiğinin bilinmesi, Türklerin Çinliler ile bir güvercin alış verişinde bulunduklarını göstermektedir. Geçmiş dönemlerde Asya’da yetiştirilen güvercin ırklarının neler olduğu konusunda sınırlı bir bilgiye sahibiz. Ancak taklacı güvercin ırkının Orta Asya Türkistan kökenli olduğu etimolojik incelemelerden anlaşılmaktadır. Bugün Çin sınırları içinde yer alan Taklamakan Çölü, çölleşmeden önce Türklerin yaşadığı bir bölge idi. Taklamakan adı eski Uygur Türkçe’sinde taklanın makamı yani onun gerçek yeri, doğum yeri anlamına gelmektedir. Bu kavramdan taklacı güvercin ırkının ilk kez Türk toplulukları tarafından yetiştirildiği sonucu çıkmaktadır.
Bölgeye ilişkin bazı eski kaynaklardan, Doğu Türkistan’da ‘Guma güvercinleri’ adı verilen ve evlerin çatılarına koyulan kafeslerden uçurulan güvercinlerin olduğu ve bunların arasında Alacalı güvercin ve Pekin güvercin ırkının bazı çeşitleri bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde Şanlıurfa’da damlarda toplanan ve uçurulan evcil güvercin topluluklarına da ‘köme güvercinleri’ adı verilmesi aradaki bağlantıyı göstermesi açısından ilginçtir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
TÜRKLER’DE GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ESKİ ÇAĞLARDA GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ
» Eski Çağlarda, Türkler de Ve Osmanlilar da Güvercin Yetiştiriciliği
» GÜVERCİN SAF IRK YETİŞTİRİCİLİĞİ
» ESKİ ÇAĞLARDA GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ
» ESKİ ÇAĞLARDA GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güvercin forum 2009 :: :::::::::Yabancı Güvercin Irklar::::::::: :: Asya Güvercin ırkları-
Buraya geçin: